Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?
Porady

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz w lodówce wytłaczankę jajek, której termin przydatności już minął? Zastanawiasz się, co teraz? Nie wszystko jest stracone, ponieważ data wydrukowana na opakowaniu w rzeczywistości nie odpowiada dacie ważności. Tak naprawdę, jajka zachowują świeżość jeszcze przez kilka tygodni. Dowiedz się,  jak sprawdzić czy jajko jest świeże.

Tonie czy pływa?

Najpilniej strzeżoną tajemnicą przy określaniu świeżości jajka jest sprawdzenie, czy tonie w wodzie. Aby wykonać poniższy test, przygotuj szklankę lub miskę wody i zanurz w niej jajka. Jeśli opadają na dno i leżą płasko na boku – nadal są świeże. Jeśli unoszą się na wodzie – lepiej ich nie jedz.

Wspomniany test opiera się na fakcie, że skorupki jajka są półprzepuszczalne. To oznacza, że powietrze może się przez nie przedostawać. Im starsze jajko, tym więcej powietrza może wniknąć do jego skorupy, dlatego unosi się na wodzie.

Test białka

Sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz rozbić jajko przed ugotowaniem. Rozbij jajo na talerzu lub innej płaskiej powierzchni i dokładnie przyjrzyj się konsystencji białka. Powinno być lekko nieprzezroczyste, gęstsze, grubsze i nieco lepkie. Jeśli jest wodniste, przejrzyste i rzadkie, jajko nie nadaje się już do jedzenia. Wynika to z faktu, że w miarę starzenia się jaj, białko staje się płynne i ulega rozpadowi. Przy okazji możesz zauważyć, że żółtko jest lekko płaskie na górze zamiast zaokrąglone.

Test wąchania

To najstarsza metoda, która pozwala stwierdzić, czy jajo już się zepsuło. Powąchaj jajko. Jeśli się zepsuło, wydziela charakterystyczny zapach siarki. Jeżeli nie ma zapachu, nadaje się jeszcze do spożycia. Możesz go ugotować na miękko lub twardo albo usmażyć na patelni. Jeżeli masz wątpliwości, rozbij jajko na czystym talerzu lub w misce i powąchaj. Jeśli brzydko pachnie, natychmiast go wyrzuć. Po wykonaniu testu dokładnie umyj talerz.

Wstrząśnij!

Możesz też trzymać jajko przy uchu i dobrze nim potrząsnąć. Jeśli słyszysz wyciekający wewnątrz płyn, wyrzuć jajo. Odgłos chlupania zwykle wskazuje na stare, wodniste żółtko.

Jak przechowywać jajka ugotowane na twardo?

Jajka ugotowane na twardo mają znacznie krótszy okres przydatności niż surowe jajka w skorupkach. Dzieje się tak, ponieważ proces gotowania usuwa ochronną powłokę zewnętrzną skorupki, przez co staje się porowata i bardziej podatna na bakterie i inne zanieczyszczenia. Jajka na twardo mogą wytrzymać w lodówce do tygodnia. Pamiętaj, by schłodzić je w ciągu dwóch godzin od ugotowania.

Jak zapobiec psuciu się jaj?

Przed zakupem sprawdź jajka w kartonie. Jeśli są pęknięte lub zabrudzone, poszukaj innej wytłaczanki. Zabierz jajka jak najszybciej do domu i nie zostawiaj ich w rozgrzanym samochodzie. Trzymaj je w lodówce w opakowaniu, w którym się znajdowały. W ten sposób zapobiegniesz pękaniu, wchłanianiu zapachów i utracie wody. Przechowuj je w najzimniejszej części lodówki, zwykle na środkowej lub dolnej półce. Nie kładź jajek na półce w drzwiach, gdzie temperatura zmienia się najszybciej. Nie zostawiaj jajek w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny – w przeciwnym razie stwarzasz środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.

Jajka trzymaj pionowo, tak, aby większy koniec był skierowany do góry. Żółtko jest bardziej podatne na zepsucie niż białko. Wspomniana pozycja utrzymuje komorę powietrzną na górze, zmniejszając ryzyko przedostawania się szkodliwych bakterii do żółtka.

Co się stanie, jeśli zjesz zepsute jajko?

Zjadając zepsute jajko, narażasz się na bakterie powodujące zatrucie pokarmowe, takie jak Salmonella i E.coli. Najczęstsze objawy zatrucia obejmują biegunkę, skurcze brzucha, gorączkę i wymioty. Zwykle pojawiają się od 6 do 48 godzin od zjedzenia zepsutego jajka. Mogą utrzymywać się przez 4-7 dni. W większości przypadków ustępują samoistnie.

Jeśli któryś z domowników ma osłabiony układ odpornościowy, jest w ciąży lub w podeszłym wieku, rozważ pasteryzowanie jajek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla swojego zdrowia i samopoczucia? Przegląd istotnych produktów do rozważenia
Jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla swojego zdrowia i samopoczucia? Przegląd istotnych produktów do rozważenia
Poznaj kluczowe składniki aktywne w suplementach diety, które mogą poprawić twoje zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
Jak stylizować koronkowe detale w damskiej garderobie
Jak stylizować koronkowe detale w damskiej garderobie
Odkryj sekrety stylizacji koronkowych detali w damskiej garderobie - praktyczne porady, które pomogą Ci stworzyć elegancki i wyjątkowy strój.
Kosmetyki wygładzające – w czym mogą pomóc?
Kosmetyki wygładzające – w czym mogą pomóc?
Kosmetyki wygładzające to preparaty, które pomagają zniwelować niedoskonałości skóry, jak zmarszczki, linie mimiczne, plamy pigmentacyjne czy zaskórniki. Mają na celu poprawienie jej struktury i wyglądu, co wpływa na poprawę samopoczucia i zwiększenie pewności siebie. Warto zaznaczyć, że kosmetyki wygładzające nie są jedynie przeznaczone dla kobiet, coraz częściej również mężczyźni decydują się na ich stosowanie.
Ostatnie wpisy