Masz w lodówce wytłaczankę jajek, której termin przydatności już minął? Zastanawiasz się, co teraz? Nie wszystko jest stracone, ponieważ data wydrukowana na opakowaniu w rzeczywistości nie odpowiada dacie ważności. Tak naprawdę, jajka zachowują świeżość jeszcze przez kilka tygodni. Dowiedz się, jak sprawdzić czy jajko jest świeże.
Najpilniej strzeżoną tajemnicą przy określaniu świeżości jajka jest sprawdzenie, czy tonie w wodzie. Aby wykonać poniższy test, przygotuj szklankę lub miskę wody i zanurz w niej jajka. Jeśli opadają na dno i leżą płasko na boku – nadal są świeże. Jeśli unoszą się na wodzie – lepiej ich nie jedz.
Wspomniany test opiera się na fakcie, że skorupki jajka są półprzepuszczalne. To oznacza, że powietrze może się przez nie przedostawać. Im starsze jajko, tym więcej powietrza może wniknąć do jego skorupy, dlatego unosi się na wodzie.
Sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz rozbić jajko przed ugotowaniem. Rozbij jajo na talerzu lub innej płaskiej powierzchni i dokładnie przyjrzyj się konsystencji białka. Powinno być lekko nieprzezroczyste, gęstsze, grubsze i nieco lepkie. Jeśli jest wodniste, przejrzyste i rzadkie, jajko nie nadaje się już do jedzenia. Wynika to z faktu, że w miarę starzenia się jaj, białko staje się płynne i ulega rozpadowi. Przy okazji możesz zauważyć, że żółtko jest lekko płaskie na górze zamiast zaokrąglone.
To najstarsza metoda, która pozwala stwierdzić, czy jajo już się zepsuło. Powąchaj jajko. Jeśli się zepsuło, wydziela charakterystyczny zapach siarki. Jeżeli nie ma zapachu, nadaje się jeszcze do spożycia. Możesz go ugotować na miękko lub twardo albo usmażyć na patelni. Jeżeli masz wątpliwości, rozbij jajko na czystym talerzu lub w misce i powąchaj. Jeśli brzydko pachnie, natychmiast go wyrzuć. Po wykonaniu testu dokładnie umyj talerz.
Możesz też trzymać jajko przy uchu i dobrze nim potrząsnąć. Jeśli słyszysz wyciekający wewnątrz płyn, wyrzuć jajo. Odgłos chlupania zwykle wskazuje na stare, wodniste żółtko.
Jajka ugotowane na twardo mają znacznie krótszy okres przydatności niż surowe jajka w skorupkach. Dzieje się tak, ponieważ proces gotowania usuwa ochronną powłokę zewnętrzną skorupki, przez co staje się porowata i bardziej podatna na bakterie i inne zanieczyszczenia. Jajka na twardo mogą wytrzymać w lodówce do tygodnia. Pamiętaj, by schłodzić je w ciągu dwóch godzin od ugotowania.
Przed zakupem sprawdź jajka w kartonie. Jeśli są pęknięte lub zabrudzone, poszukaj innej wytłaczanki. Zabierz jajka jak najszybciej do domu i nie zostawiaj ich w rozgrzanym samochodzie. Trzymaj je w lodówce w opakowaniu, w którym się znajdowały. W ten sposób zapobiegniesz pękaniu, wchłanianiu zapachów i utracie wody. Przechowuj je w najzimniejszej części lodówki, zwykle na środkowej lub dolnej półce. Nie kładź jajek na półce w drzwiach, gdzie temperatura zmienia się najszybciej. Nie zostawiaj jajek w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny – w przeciwnym razie stwarzasz środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.
Jajka trzymaj pionowo, tak, aby większy koniec był skierowany do góry. Żółtko jest bardziej podatne na zepsucie niż białko. Wspomniana pozycja utrzymuje komorę powietrzną na górze, zmniejszając ryzyko przedostawania się szkodliwych bakterii do żółtka.
Zjadając zepsute jajko, narażasz się na bakterie powodujące zatrucie pokarmowe, takie jak Salmonella i E.coli. Najczęstsze objawy zatrucia obejmują biegunkę, skurcze brzucha, gorączkę i wymioty. Zwykle pojawiają się od 6 do 48 godzin od zjedzenia zepsutego jajka. Mogą utrzymywać się przez 4-7 dni. W większości przypadków ustępują samoistnie.
Jeśli któryś z domowników ma osłabiony układ odpornościowy, jest w ciąży lub w podeszłym wieku, rozważ pasteryzowanie jajek.