Jak powstają perfumy?
Edukacja i Nauka

Jak powstają perfumy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Komponowanie perfum to ciekawy i złożony proces. Jego skutkiem jest powstanie pięknie pachnących wonności, które są rozchwytywane na półkach sklepowych. W tym tekście przybliżamy proces tworzenia perfum, aby każda wizyta w drogerii była również ciekawsza.

Ekstrakty

Głównym składnikiem perfum są ekstrakty o różnych zapachach. Gotowe miesza się ze sobą, tworząc piękne perfumy. Sposobów na uzyskanie esencji jest kilka. Niektóre rośliny nie nadają się do przetwarzania, wiec trzeba chemiczną drogą stworzyć odpowiednik zapachowy. Odpowiedzialni są za to naukowcy w laboratorium, którzy mieszając składniki chemiczne, uzyskują substancję o pożądanym zapachu. Taki krok wykonuje się również, gdy naturalny ekstrakt jest bardzo drogi i większość klientów nie mogłaby sobie pozwolić na perfumy o tym konkretnym zapachu.

Z przeróżnych roślin, które mogą być poddane obróbce, tworzy się wyciągi żywice i olejki. Dowodem na to, jak trudny jest to proces — niech będzie fakt, iż na litr wyciągu czasem trzeba przetworzyć kilkaset kilogramów kwiatów. Aby wyprodukować olejek różany, trzeba zebrać ogromne ilości róży, oddzielić płatki, przetwarzać je poprzez długie gotowanie a na końcu odparować wodę. W tym procesie bierze udział wiele osób i trwa on bardzo długo.

Tworzenie zapachów

Gdy gotowe są już ekstrakty, do dzieła wkracza mistrzowie w swoim fachu. Osoby odpowiedzialne za tworzenie perfum mają ponadprzeciętny węch i potrafią rozpoznać tysiące zapachów. Ich zadanie polega na skomponowaniu konkretnych perfum z kilku lub nawet kilkunastu składowych. Odpowiednie dopasowanie zapachów tak, aby dał przyjemną woń, jest niezwykle trudne. Tysiące składowych i odpowiednie proporcje czynią to zadanie jeszcze trudniejsze.

Ekstrakty są dobierane w ten sposób, aby razem tworzyły miły zapach lub miały kilka nut zapachowych, które będą się uwalniały stopniowo. Profesjonaliści znają gusta mężczyzn oraz kobiet i tworzą odpowiednie produkty. Receptury są największą tajemnicą firm kosmetycznych i chronione są z największą starannością. Stworzenie zapachu jest bardzo trudne i niezwykle kosztowne co doskonale odbija się na cenach w sklepach.

Produkcja perfum

Ostatnim elementem na drodze do zgrabnego flakonie z pachnącą zawartością jest produkcja gotowych wyrobów. Połączone w odpowiedni sposób ekstrakty tworzące esencje są rozcieńczane w alkoholu. To ciecz, która szybko paruje, więc sprzyja roznoszeniu miłego dla nosa zapachu. Proporcje są różne w zależności od rodzaju perfum. Najdroższe zawierają najwięcej esencji, a są to czyste perfumy. Mają one od 20 do 50% ekstraktu. Drugimi pod względem skondensowania są wody perfumowane o zawartości 10% – 20%, wody toaletowe o stężeniu 5% do 10%, wody kolońskie, które posiadają do 5% czystego ekstraktu i wody odświeżające, które posiadają w sobie od 1% do 3% esencji.

Po zatwierdzeniu receptury i przetestowaniu produktu fabryka na masową skalę zaczyna mieszać składniki w ogromnych ilościach. W ciągu godziny produkowanych jest nawet kilkaset flakoników. Takie tempo to odpowiedź na duże zapotrzebowanie popularność perfum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przychodnia rodzinna: Znajdź opiekę medyczną w Warszawie
Przychodnia rodzinna: Znajdź opiekę medyczną w Warszawie
Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, korzystając z usług przychodni rodzinnej w Warszawie.
Program edukacji zdrowotnej w szkołach: Inwestycja w przyszłość zdrowia młodego pokolenia
Program edukacji zdrowotnej w szkołach: Inwestycja w przyszłość zdrowia młodego pokolenia
Wprowadzenie zintegrowanego programu edukacji zdrowotnej w szkołach stanowi kluczowy krok w budowaniu świadomości zdrowotnej i promowaniu zdrowego stylu życia wśród młodego pokolenia. W artykule przedstawimy znaczenie programu edukacji zdrowotnej w szkołach, korzyści dla uczniów oraz kluczowe elementy, jakie powinny obejmować takie programy.
Na czym powinien polegać wybór odpowiednich igieł i maszynki do perfekcyjnego cieniowania tatuażu
Na czym powinien polegać wybór odpowiednich igieł i maszynki do perfekcyjnego cieniowania tatuażu
Zapraszamy do praktycznego przewodnika po wyborze idealnej maszynki i igieł do tatuażu, aby osiągnąć perfekcyjne cieniowanie. Dowiedz się, jak profesjonalne narzędzia mogą wpłynąć na jakość twojej pracy.
Ostatnie wpisy