Teraz gdy szkoły są zamknięte z powodu epidemii koronawirusa, nauczyciele i rodzice starają się przygotować dzieciom warunki do nauki zdalnej. Wszyscy eksperymentują z rozwiązaniami cyfrowymi, aby dzieci nadal mogły się uczyć. Co zrobić, aby nauka zdalna była dla dziecka efektywna? W tym artykule przedstawiliśmy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł przygotować swoim dzieciom odpowiednie warunki do lekcji przez internet.
Bardzo ważne jest, aby zapewnić bezpieczne i ciche miejsce, w którym dziecko będzie mogło spokojnie kontynuować naukę. Niezwykle istotne jest także pokazywanie najmłodszym członkom rodziny odpowiednich wzorców. Twoje zachowanie ma ogromny wpływ na psychikę dziecka i na jego samopoczucie! Jeśli więc ma ono uczyć się w domu, musi się czuć bezpiecznie i spokojnie. Zadaj więc sobie pytanie, jak reagujesz na wiadomości, gdy obok są dzieci. Czy jesteś wtedy spokojny/spokojna? Czy pokazujesz zdenerwowanie? W każdym razie w tym trudnym czasie wskazana jest jak największa neutralność. Nie reaguj na wiadomości wielkimi emocjami. Jeśli dzieci wykażą zainteresowanie obecną sytuacją, możesz im ją spokojnie wyjaśnić zrozumiałym dla nich językiem. Im spokojniej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego dziecka.
W okresie nauki zdalnej Twoje dziecko prawdopodobnie będzie miało sporo zadań domowych do przygotowania. Może się też zdarzyć, że dane tematy będzie musiało przerobić we własnym zakresie, na podstawie podanych źródeł internetowych. Potrzeba trochę czasu, aby dziecko przyzwyczaiło się do tego, co dokładnie ma zrobić z pracą domową i jak do niej podejść. Pamiętaj, że nauczyciele także szukają odpowiedniego sposobu prowadzenia edukacji na odległość. Staraj się sprawdzać postępy Twojej pociechy. Postaraj się zapewnić rodzicielskie wsparcie i kontroluj, czy Twoje dziecko faktycznie dobrze przygotowuje się do lekcji, odrabia zadania domowe itd.
Oprócz zapewnienia dostępu do sprzętu do nauki ważne jest również, aby dziecko miało odpowiednie podejście do pracy. Są dzieci, które mogą pracować godzinami bez rozpraszania się. Ale są też dzieci, które nie potrafią się skupić i mają trudności z koncentracją. Dlatego czas efektywnej nauki nigdy nie będzie taki sam dla każdego dziecka.
Ważne jest, abyś wiedział, w jaki sposób Twoje dziecko najlepiej się uczy. Jeśli trudno Ci to oszacować, możesz zacząć od rozmowy z nim. Zapytaj, co już idzie dobrze, a co nadal sprawia mu problem. Sprawdź też, do jakich materiałów ma dostęp Twoja pociecha i jaką pomoc otrzymuje od nauczyciela. Jeśli nie jest to jeszcze jasne, możesz oczywiście zadać te pytania nauczycielowi. W końcu powinien on znać Twoje dziecko na tyle dobrze, aby zrozumieć jego potrzeby edukacyjne.
W szkole codziennie obowiązuje harmonogram, dzięki czemu dzieci dokładnie wiedzę, jak minie ich dzień. Sporządź ze swoim dzieckiem własny harmonogram z jasno określonym czasem rozpoczęcia i zakończenia pracy w szkole. Uwzględnij w nim także czas innych zajęć dodatkowych, aby Twoje dziecko widziało, że każdego dnia jest początek i koniec nauki. Dla wielu dzieci motywujący jest system nagród. Możesz zachęcić swoją pociechę do nauki poprzez np. możliwość pokolorowania czegoś po skończonych lekcjach lub wręczenie naklejki. Torba z drobnymi prezentami pod koniec dnia lub tygodnia może być również motywująca. Nie należy przesadzać w żadną stronę, ale nagrody mogą być bardzo pomocne!
Bez jasno określonych zasad nauka zdalna będzie dużo trudniejsza. Dzieci potrzebują klarownych reguł, które informują o tym, co jest, a co nie jest dozwolone w danej sytuacji. Rozpisz zasady na dużej kartce papieru i zawieś je w pokoju dziecka. W ten sposób będzie ono dokładnie widzieć, jak powinien wyglądać nadchodzący czas. Zawsze staraj się formułować wszystkie reguły w sposób pozytywny. A więc nigdy nie mów: „nie siedź przy komputerze dłużej niż 30 minut po lekcjach”, lecz: „po lekcjach możesz posiedzieć dodatkowe 30 minut przy komputerze”.
Podobnie jak w szkole, w domu ważne jest, aby Twoje dziecko miało własne miejsce do nauki. Może to być biurko w pokoju, ale może też być to miejsce przy stole kuchennym, jeśli będzie odpowiednio przystosowane. Upewnij się, że przestrzeń do nauki będzie cicha i uporządkowana. W razie potrzeby zwolnij miejsce w szafkach, do których dziecko będzie mogło włożyć przybory do pracy.
Planowane przerwy to czas, w którym Twoje dziecko może się zrelaksować. Ustal jednak wcześniej, co dozwolone jest w czasie tych przerw. Daj swojemu dziecku wiele opcji, aby mogło poczuć, że faktycznie ma wybór i było świadome, jak może ciekawie lub odprężająco spędzić ten czas. Nie zapomnij przypomnieć dziecku, że powinno w trakcie przerwy napić się i zjeść. Taka struktura pomaga zachować siły i chęci do dalszej nauki. Jeśli jesteś w domu, sobie także ustal chwilę przerwy. Usiądź wtedy na kanapie z gazetą i filiżanką ulubionego napoju i ustal z dzieckiem, że w tym czasie nie jesteś dostępny. Regeneracja i odpoczynek są bardzo ważną częścią nauki i pracy.
Nauka to nie tylko matematyka i języki. To także kreatywne myślenie i praca własnymi rękami. Zapewnij dziecku możliwość nauki poprzez zabawę. Jeśli np. Twoje dziecko jest jeszcze małe i nie umie nauczyć się pojęć związanych z wagą i objętością, weź wagę kuchenną i miarkę, aby mogło poćwiczyć w praktyce. Znajdź czas na wspólne rysowanie i lepienie figurek z plasteliny. Te czynności mogą być pomocne w nauce i w rozwoju dziecka. Pokaż swoim podopiecznym, że mogą np. zapisywać w specjalnym dzienniczku, jak minął im dzień i zrobić do tego rysunek.
Fot. fot. Andrea Piacquadio/Pexels