Dlaczego perfumy na każdym pachną inaczej?
Porady

Dlaczego perfumy na każdym pachną inaczej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając perfumy nie warto sugerować się tym, jak pachną na innej osobie. Te same perfumy mogą zupełnie inaczej pachnieć na Tobie i na Twojej koleżance. Na jednej osobie efekt może być zachwycający i utrzymywać się przez cały dzień, podczas gdy u drugiej ledwo będzie go czuć, a po kilku godzinach nie pozostanie po nim żaden ślad. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że perfumy u każdego człowieka pachną inaczej?

Rodzaj skóry

Rodzaj skóry to podstawowy czynnik, od którego zależeć będzie jak ostatecznie będą pachnieć na nas perfumy. To właśnie skóra w największym stopniu odpowiedzialna jest za to jak zapach będzie się rozwijał i jak długo na nas utrzymywał. Perfumy są przede wszystkim olejkami eterycznymi, które w kontakcie ze skórą reagują chemicznie i wydzielają zapach.

  • Skóra sucha – na suchej skórze perfumy są dużo słabiej wyczuwalne, gdyż wchłania ona olejki zawarte w produkcie. Tłumi to zapach perfum i sprawia, że są one wyczuwalne przez bardzo krótki okres czasu.
  • Skóra tłusta – jako, że skóra pokryta jest cienka warstwę tłuszczu, który jest nośnikiem zapachu, to olejki eteryczne zdecydowanie dłużej utrzymują się na ciele, a ich zapach będzie dużo bardziej wyrazisty.

Temperatura ciała

Kolejny bardzo ważny element w odczuwaniu zapachu perfum. O tym jak ostatecznie pachnieć będą na nas perfumy decyduje również temperatura ciała. Im jest ona wyższa, w trakcie wysiłku fizycznego, tańca, tym zapach jest dużo bardziej wyrazisty i intensywny. Z tego powodu zimą ludzie najchętniej sięgają po ciężkie i intensywne kompozycje zapachowe, gdyż wydaje nam się że te lżejsze perfumy będą mniej wyczuwalne. Natomiast latem, gdy dni są upalne, to dużo chętniej wybiera się zapachy lekkie i mało intensywne. Duży wpływ na temperaturę ciała mają także hormony, stres oraz gruczoły potowe. W trakcie intensywnego stresu i gdy jesteśmy spoceni zapach perfum jest zdecydowanie bardziej wyczuwalny.

Inne czynniki

Oprócz wymienionych wyżej zagadnień na sposób odczuwania perfum wpływ ma także pH skóry, dieta, a u kobiet dodatkowo faza cyklu.

Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniom związanym z dietą. Jeżeli w naszej diecie znajduje się dużo intensywnie pachnących produktów (czosnek, cebula) to istnieje bardzo duża szansa, że ich aromat będzie wydostawał się przez pory w naszej skórze wraz z potem. Te intensywne, mało przyjemne zapachy mogą wchodzić w reakcje z olejkami eterycznymi z perfum i sprawiać, że będą one pachnieć zupełnie inaczej niż na kimś innym.

Duży wpływ na efekt końcowy odczuwania perfum ma także to, czy dieta danej osoby jest bogata w różnego rodzaju mięsa  lub też jest całkowicie wegetariańska. U osób nie spożywających mięsa perfumy pachną mniej intensywnie niż, gdy dieta oparta jest w większości na produktach zwierzęcych.

Ostatnim aspektem, który należy poruszyć jest też poziom przetworzenia żywności. Spożywanie dużych ilości fast-foodów i produktów mocno przetworzonych sprawia, że perfumy pachną dużo mniej atrakcyjnie.

Jak widać, na zapach perfum na ciele człowieka ma wpływ tak wiele rzeczy, że taki sam zapach nie powtórzy się nigdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do parzenia herbaty w gastronomii?
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do parzenia herbaty w gastronomii?
Dowiedz się, jakie są kluczowe kryteria przy wyborze sprzętu do parzenia herbaty dla gastronomii, zrozum rolę jakości i funkcjonalności urządzeń w tworzeniu idealnego napoju.
Jakie przydatne materiały do nauki posiada księgarnia językowa?
Jakie przydatne materiały do nauki posiada księgarnia językowa?
Księgarnie językowe są skarbnicą przydatnych materiałów dla osób, które chcą zgłębiać języki obce i rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne
Szpital okulistyczny: Wiodący ośrodek opieki ocznej dla zdrowia i wizji
Szpital okulistyczny: Wiodący ośrodek opieki ocznej dla zdrowia i wizji
Szpital okulistyczny to wyspecjalizowane centrum medyczne, które stanowi bastion opieki ocznej i wizji. 
Ostatnie wpisy